• Slovenčina
  • English
  • Deutsch

Radnica


Trnava | Trnavský
historical buildings | town hall | municipal coat of arms
Historické pamiatky
  • Information
  • Location
  • Events

Description

Najreprezentatívnejšia budova symbolizujúca moc mesta stojí len pár metrov od námestia v čele impozantných mešťanských domov. Stavebne bola niekoľko krát upravená, kráčala teda s dobou a jej vzhľad odzrkadľuje prvky architektúry naprieč pol tisícročím.

Roky sa historici mylne domnievali, že pôvodná budova radnice zanikla vplyvom mnohých prestávb. Sídlo pôvodnej radnice ako aj jej spoločenský význam sa podarilo dešifrovat až pamiatkovým výskumom na samom konci 20. storocia. Dnes už môžme s istotou tvrdiť, že prvou budovou trnavskej mestskej samosprávy na prelome 14. a 15. storočia bolo tzv. Západné krídlo nenápadne vykúkajúce spoza radničnej kaplnky na nádvorí radnice. Radnica v minulosti plnila i funkciu tržnice aj ochrancu zákona, jej súčasťou bola väznica a lekáreň.

V súčasnosti tvorí radnica komplex štyroch krídiel budov, spomedzi ktorých pôsobí prirodzene
najhonosnejšie uličná časť. Málokto však vie, že práve táto klasicistická budova bola najčastejšie renovovaná a z komplexu budov je teda najmladšou. K poslednej prestavbe prišlo v polovici 20. storočia, kedy sa hlavná budova rozrástla o nárožný meštiansky dom s malovanou fasádou. Najvýraznejším honosným prvkom je balkón nesený toskánskymi stĺpmi ako aj secesné dekoratívne prvky, ktoré celkový vzhľad budovy zmäkčujú. Pri vstupe do nádvoria sa obzrite, na fasáde objavíte mimoriadne cenný mestský štít s tvárou pravdepodobne Krista v strede.

Počas archeologického výskumu v trnavskej radnici v roku 2002 bola pod dlážkou dnešnej radničnej kaplnky objavená žumpa toaliet z 15. storočia. Okrem toho, že bol v nej objavený bohatý nálezový inventár súvisiaci s premenami mesta v 15. storočí, pod olovenou doskou slúžiacou k odlievaniu munície archeológovia našli kompletnú kostru mladého muža s bronzovým prsteňom a menšou hotovosťou. V jeho blízkosti sa dokonca našlo bronzové mestské pečatidlo so znakom mesta. Predpokladá sa teda, že šlo o úkladnú vraždu. Budova radnice vydáva i po rokoch skryté svedectvá, ktoré mrazia nielen archeológov.

Vstupné: V rámci prehliadky so sprievodcom.

Zdroj foto: Trnava TourismShow map

a
Bus stop
b
Centre
c
Info point/information centre
d
Railway station
e
Stadium, sports complex

{"pageType":25,"linkKey":"akcie-tirnavia","baseUrl":"/(X(1)A(srdtKoGHjqXp-kKDSQiOgLeTpNgoCTRgIY9o7wXht-pZAwAhSRxrGIxG58IXiSqydbqD2HkmxZOQ5N6Skui0H3n1ac7pQNzMHRBqF0SFqisvvq3jiNrsl3EuDM3xRpQAb2l9Cow9io5WelApdyj_cA2))/akcie-tirnavia/en","lang":"en","isMobileDevice":false,"isMobileMode":false}
{"profile":{"GeneralSettingsNightsMaxNumber":30}}